Roztřepené konečky. Proč se vlasové konečky lámou?

Důvodů pro třepení vlasových konečků je nespočet. Samozřejmě naše vlasy neohrožuje pouze mechanické poškození, ale pravdou je, že v mnoha případech stojíme za třepením vlasů právě my a kvalita naší péče o ně. Pojďme se podívat na to, jaké faktory oslabují vlasy a jak se jim vyhnout.

Můžete mít ty nejhustší a nejsilnější vlasy na světě, ale i přesto budou vaše konečky neustále vystaveny poškození. Proto bude vždy existovat riziko poškození a polámání konečků, nehledě na obecný stav vašich vlasů. Jak to? 

Proč se vlasové konečky lámou?

Hlavním důvodem je fakt, že má každý vlas kónický tvar. Nejužší část je u konečků. To znamená, že vlasový koneček je tou nejužší a nejslabší částí celého vlasu. Také to znamená, že je tou nejnáchylnější částí vlasu, co se mechanického poškození týče, jelikož většinou leží na našich ramenou, kde se může mechanicky poškodit a kde se mu nedostává tolik výživy a hydratace vlivem jeho vzdálenosti od folikulu – zdroje živin.

Samozřejmě existuje celá řada faktorů, které přispívají k poškození našich vlasů. Faktorů, které přispívají k poškození a oslabení vlasů je spousta a je nesmírně důležité vědět, o které se jedná.

Nejčastější důvody slábnutí vlasů

  • Nevhodná dieta a nevhodný životní styl
    Váš fyzický vzhled je výsledkem toho, jak se o sebe staráte a jak se stravujete. Pokud jste neustále ve stresu, nedopřáváte si pravidelné stravy a jídlo, které jíte, není výživově příliš kvalitní, pak byste neměli být překvapeni tím, že je stav vašich vlasů tristní. Ve výsledku se vám tak začnou třepit a vysušovat vlasy. Doporučuje se přestat jít příliš zpracovaná a mastná jídla a zaměřit se na ovce, zeleninu a zdravé tuky.
  • Příliš časté užívání tepelného stylingu
    Jedním z častých důvodů třepení konečků je tepelný styling a to nejen ve formě fénu, ale také ve formě žehličky a natáček. Pokud vlasy vystavujete vysokým teplotám bez adekvátní ochrany ve formě oleje či k tomu určeného spreje, pak riskujete jejich poškození. Nejvíce zasažené jsou právě konečky. Při tepelném stylingu je nesmírně důležité vlasy chránit i před relativně nízkými a středními teplotami.
  • Tahání vlasů při česání
    Dalším problémem je užívání nevhodného hřebene či kartáče, který vám při česání a stylingu tahá za vlasy. Klíčem k úspěchu je správná technika rozčesávání vlasů a její šetrné provádění. Kombinace obou vám zajistí efektivní ochranu před poškozením vlasů. Mechanické poškození je jedním z hlavních faktorů vedoucích k oslabení vlasů.
  • Chronický stres, časté onemocnění a slabá imunita
    Samozřejmě vzhled vašich vlasů ovlivňuje i celá řada dalších faktorů, které zahrnují i obecný stav organismu. Konečky se mohou třepit a vlasy mohou vypadávat i u chronických onemocnění. Existují také určité léky, které mají negativní vliv na hormonální rovnováhu a které mohou vést k vypadávání vlasů. Chronický stres a imunodeficience mají na vlasy také negativní dopad.
  • Užívání nevhodných produktů pro péči o vlasy
    Chyba, která může vést k třepení vlasů je například i užívání nevhodných produktů, které nemusejí uspokojit vaše nynější potřeby a jejichž kvalita je pochybná. Tyto produkty mohou obsahovat škodlivé složky, jako např. alkoholy, parabeny a jiné podobné ingredience. Kvalitní a přírodní receptura zajistí produktu efektivní účinek, aniž by přitom vysušovat či oslaboval vlasy.
  • Spánek s vlhkými a volnými vlasy
    Konečky se třepí i vlivem zlozvyků, které si lidé často neuvědomují. Jedním z nich je např. spánek s vlhkými vlasy. Pokud si myjete vlasy před spaním, pamatujte, že je nutné si je osušit či alespoň dát do drdolu. Vlhké vlasy jsou totiž křehčí a náchylnější než poškození než ty suché. Pokud si je dáte do drdolu, zabráníte mechanickému dráždění o vaše ložní prádlo. Tímto minimalizujete riziko mechanického poškození.
  • Nepravidelné návštěvy kadeřníka 
    Nakonec pro vás máme problém, který není příliš výrazný. Jak často navštěvujete kadeřníka? Pokud se vám třepí vlasy, asi to tak často nebude. Pravidelné návštěvy jsou ale nesmírně důležité, jelikož alespoň by se vlasy měly alespoň jednou za tři měsíce zastřihnout. Čím dříve se zbavíte poškozených vlasů, tím efektivněji zabráníte budoucímu oslabení vlasů. Jistě můžete zastříhávání vyzkoušet i sami, ale vystavujete se nesmírnému riziku, že to přeženete a zkazíte si účes.